ناز طلا » پزشکی و سلامت » علت و درمان بی اختیاری ادراری در کودکان / شب ادراری کودکان

علت و درمان بی اختیاری ادراری در کودکان / شب ادراری کودکان

دلیل شب ادراری کودکان / درمان شب ادراری کودکان

علت و درمان بی اختیاری ادراری در کودکان  شب ادراری کودکان

کودکان طی مراحل رشد باید به توانایی کنترل ادرار و دفع دست یابند تا بتوانند زندگی طبیعی داشته باشند، اما یکی از مسائلی که در 5 تا 10 درصد کودکان اتفاق می‌افتد، بی‌اختیاری ادرار است. بی‌اختیاری ادرار فقط به شب ادراری گفته نمی‌شود و انواع مختلفی دارد که عبارت است از بی‌اختیاری صرفا روزانه، صرفا شبانه و نوع شبانه و روزانه توام که ترکیب دو حالت است.

مهم‌ترین مشخصه بی‌اختیاری ادرار، دفع مکرر ادرار طی روز یا شب در لباس یا رختخواب است. دفع ادرار در این اختلال، اغلب غیرارادی و گهگاه ارادی است. برای این که مطمئن باشیم این اختلال وجود دارد، باید دفع ادرار دست‌کم دوبار در هفته و حداقل سه ماه اتفاق بیفتد و باید فرد به سن مورد انتظار برای کنترل و خودداری (یعنی حداقل سن تقویمی پنج سال یا در مورد کودکانی که تاخیر رشد دارند، حداقل سن عقلی پنج سال) رسیده باشد.

همچنین باید مطمئن باشیم، بی‌اختیاری ادرار به دلیل عوامل فیزیولوژی یا مصرف دارویی خاص اتفاق نمی‌افتد. در این شرایط، فرد تشخیص بی‌اختیاری ادرار می‌گیرد که نیاز به مداخلات درمانی دارد. شایع‌ترین نوع بی‌اختیاری ادرار شب هنگام اتفاق می‌افتد که بیشتر در یک سوم ابتدای شب رخ می‌دهد، اما گاهی نیز در حین دیدن رویا (مرحله خواب با حرکت سریع کره چشم) اتفاق می‌افتد. در نوع صرفا روزانه که در دختران شایع‌تر از پسران است، کودکان دو دسته هستند. یک گروه، ناخودداری فوری دارند که مشخصه آنها نشانه میل ناگهانی و ناپایداری در برابر فشار مثانه است و به سرعت مثانه را تخلیه می‌کنند و دسته دیگر، تاخیر در تخلیه دارند که آگاهانه ادرار را به تاخیر می‌اندازند که در نهایت، مثانه به صورت ناخودآگاه تخلیه می‌شود.

گاهی به تاخیر انداختن ادرار به بازی کردن، اضطراب یا انجام تکالیف مدرسه مربوط می‌شود. بی‌اختیاری روزانه بیشتر اوایل بعدازظهر و در روزهای مدرسه اتفاق می‌افتد و ادامه‌دار شدن آن بعد از 9 سالگی نادر است اما در یک درصد موارد ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد. در نوع ترکیبی هر دو حالت به چشم می‌خورد. برای درمان ابتدا باید مطمئن شویم مشکل جسمانی از قبیل دیابت یا عفونت حاد مجاری ادرار یا مثانه عصب آزاد وجود نداشته باشد. تمرینات انقباض مثانه به کودک آموزش داده می‌شود و در طول روز کودک باید دراز و نشست برود و علاوه بر آن، تمریناتی با دستان رو به جلو انجام دهد و مکرر بنشیند و بایستد .برای درمان این اختلال اگر نیاز باشد، دارو تجویز می‌شود. در نوع شبانه، استفاده‌ از تشکچه‌ مخصوص‌ که‌ با اندکی‌ رطوبت‌ زنگ آن به‌ صدا درمی‌آید، سبب‌ بیداری‌ کودک‌ هنگام‌ شروع‌ ادرار و کنترل‌ آن‌ می‌شود. در چنین شرایطی کودک را تنبیه نکنید و از سیستم‌های تقویت رفتار برای شکل‌دهی استفاده کنید.

 

برای درمان این مشکل در کودکان به توصیه های زیر عمل کنید:

1- مراجعه به پزشک متخصص ارولوژی برای انجام معاینات جسمی و انجام آزمایش های پزشکی (انگل، کلیه، اسفنکترها، مثانه، اوره و…) .

 

2- مراجعه به روان پزشک کودک

 

3- استفاده از تشک هشداردهنده (زنگ دار) برای بیدار شدن کودک هنگام تخلیه ادرار (این تشک ها را می توانید از داروخانه تهیه کنید).

استرس های روانی، اجتماعی و عوامل اضطراب زا می تواند نقش مهمی در بروز شب ادراری داشته باشد. باید این عوامل به حداقل ممکن کاهش یابد

4- خوراندن مایعات زیاد مثل آب، چای، آب میوه، دوغ و… به کودک طی روز برای افزایش حجم مثانه.

 

5- فاصله بین مراحل ادرار کردن: کودک نباید با فاصله کوتاهی پس از مصرف مایعات ادرار کند و این زمان باید به مرور افزایش یابد.

 

6- رعایت رژیم غذایی خاص: کودک نباید از مواد تحریک کننده مثل ادویه جات، فلفل، سرکه، نوشیدنی های گازدار و افزودنی های خوراکی به مقدار زیاد استفاده کند. از خوردن نوشابه‌های دارای کافئین هم جدا خودداری شود.

 

7- آموزش آداب توالت: در این زمینه پشتکار و حوصله والدین شرط اول است و باید با روش های شکل دهی رفتار همراه با تشویق و تقویت، این آموزش ها داده شود. تغییر محیط و فضای توالت برای کاهش استرس کودکانی که از رفتن به دستشویی امتناع می کند توصیه می شود. در این ارتباط استفاده از تکنیک های تشویقی ضروری است.

 

8- ورزش: در ورزش، بیشتر تحریک و تقویت عضلات مثانه مد نظر است. چند نوع ورزش پیشنهاد می شود:

الف : ورزش دراز و نشست

ب : کودک می ایستد دست هایش را جلو می برد و ده بار می نشیند و بلند می شود (تکرار 4 بار در روز).

ج : کودک ورزش شنا را ده بار انجام می دهد (حداقل 4 بار در روز تکرار شود).

 

9- چند ساعت پس از آن که کودک خوابید، حتما او را بیدار کنید تا به دستشویی برود. این کار بهتر است 3 ساعت پس از خواب انجام شود. مراجعه به مشاور روان درمان برای استفاده از تکنیک های تغییر رفتار و شرطی سازی کمک زیادی به کاهش شب ادراری کودک می کند.

 

10- استرس های روانی، اجتماعی و عوامل اضطراب زا می تواند نقش مهمی در بروز شب ادراری داشته باشد. باید این عوامل به حداقل ممکن کاهش یابد. برای این منظور ترس های کودک را شناسایی کنید و برای رفع آن ها با مشاور در تماس باشید. ایجاد آرامش برای کودک به منظور کاهش تنش و استرس یکی از گام های مثبت برای رفع مشکل کودک است. گفتن داستان، حرف زدن با کودکان، بازی با او، تفریح و قرار دادن او در محیط های شاد از عوامل ایجاد آرامش در کودک است.

 

11- خجالت، کم رویی، گوشه گیری و احساس افسردگی از جمله عوارض روانی شب ادراری است که موجب افزایش اضطراب کودک و در نتیجه تاخیر در درمان او می شود. سعی کنید مشکل کودک را به رویش نیاورید و به او اطمینان دهید که مشکلش قابل درمان است.

 

12- کودک را در صورت شب ادراری توبیخ نکنید.

از تنبیه کودک و به کار بردن روش های سخت گیرانه جدا خودداری کنید

13- کاهش و یا مصرف نکردن مایعات پس از ساعت هفت عصر توصیه می شود.

 

14 ـ قبل از رفتن به رختخواب، حتما کودک را به دستشویی ببرید تا مثانه اش را کاملا تخلیه کند.

 

15 ـ تشک او را با رویه ضد آب پوشانده و در اتاق از بوگیرها یا خوشبوکننده‌های هوا استفاده کنید تا اگر شب ادراری اتفاق افتاد باعث آزار بیشتر کودکتان نشود.

 

16 ـ باید به کودک آموزش داد تا به میزان دریافت مایعاتش در شب توجه کند و به هنگام تخلیه ادرار، مثانه را کاملا خالی کند.

 

17- باید به کودک آموزش داد تا به هنگام تخلیه ادرار، مثانه را کاملا خالی کند.

 

18 ـ کودک باید در طول روز مثانه را منقبض کند تا بتواند زمان بیشتری ادرار خود را نگه دارد.

 

19- کودک را متوجه کنید که پس از شام مصرف مایعات را به حداقل برساند تا ادرار کمتری تولید شود. برای این منظور بهتر است که شام کودک بدون نمک باشد.

 

20- از تنبیه کودک و به کار بردن روش های سخت گیرانه جدا خودداری کنید.

 

پس از اقدامات فوق در صورت عدم موفقیت برای کنترل شب ادراری می‌توان درمان دارویی را زیر نظر پزشک متخصص شروع کرد، اما باید توجه داشت که آموزش مهارت کنترل ادرار از درمان دارویی مهم‌تر است، زیرا معمولا با قطع دارو، شب ادراری مجددا عود می‌کند.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

پانزده − 13 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز طراحی قالب وردپرس